Nijerya’ya yapılan ihracatlar için standardın altında kalan ve güvenli olmayan ürünlere sınırlama getirilmesine karar verilmiştir. Nijerya SON tarafından üreticiler , ihracatçılar ürün standartları ve teknik şartlarına göre inceleme altına alınmıştır. İhracatı olan ürünler kayıt altına (PC Sertifikası) alınacak olup her sevkiyat için SONCAP Sertifikası zorunlu hale gelmiştir.


PC Sertifikası Modülleri:

PC1:Ürünler 1 kere mahsus kayıt altına alınarak tek sevkiyat için geçerlidir. Ürünlerin standardına göre Akrediteli Test Raporu ve Üretici firma Kalite Sertifikaları zorunludur.

PC2:Ürünler 1 sene kayıt altına alınır , kayıt altına alınan ürünlerin 1 sene süresince sevkiyatı yapılır. Her sevkiyatta SONCAP Sertifikası temin edilir. Ürünlerin standardına göre Akrediteli Test Raporu ve Üretici firma Kalite Sertifikaları zorunludur.

PC3: Üretici firmanı alanında 1 sene içerisinde fabrika , tesis gözetimi yapılarak alınan modüldür. Ürünlerin detaylı incelenmesini ele alır.


SONCAP COC Sertifikası:


PC modülüyle kayıt altına alınan ürünlerin sevkiyat sonrası alması zorunlu belgedir. Sevkiyat sonrası gerekli evrak listesi ve adımlar aşağıdaki gibidir.


  • Talep-Başvuru Formu
  • Yükleme öncesi veya esnasında gözetim yapılması
  • Commercial Invoice , Packing List (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)
  • FORM M Belgesi (Nijerya’ya gidecek olan ürünler için ithalatçı firma tarafından sağlanan belge)
  • Bill of Lading (Alınan Form M Belgesinde belirtilen Form m numarası ve BA numarası yazılması gerekmektedir.)

Nijerya ihracat , ithalat yapmak isteyen firmalarımıza gerekli desteği vererek en kısa sürede uzman kadromuz takibinde SONCAP hizmeti sağlamaktayız.